Příručka o formátování dokumentů

Při vytváření textového dokumentu musíme vzít v úvahu i jeho vzhled a snadnou čitelnost. K tomuto účelu se využívají rozličná typografická pravidla. Chceme-li však, aby dokument působil jednotně a konzistentně, je třeba (zvláště u rozsáhlejších) používat styly.

Stylem rozumíme definici formátovacích vlastností textu a jejich aplikaci na různá odpovídající místa v dokumentu. Styly lze tvořit, upravovat a používat dle našeho uvážení. Výhoda jejich použití je zřejmá – nemusíme například nadpis druhé úrovně opakovaně formátovat, stačí mu přidělit styl; při úpravě stylu se upraví veškerý text, který je daným stylem naformátovaný atd.

Stáhněte si příručku: Styly v OpenOffice.org 3.3 (PDF, 3,4 MB)

Nepoužívání stylů představuje základní nedostatek a kromě toho, že je tvorba takového dokumentu náročnější, výsledný dokument působí značně odpudivě a nepřehledně. Pokud autor u delšího dokumentu styl nepoužije, projevuje tím svou neznalost a čirý amatérismus.

Na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole v Hradci Králové se učitelé potýkají přesně s tímto problémem. Žáci jim odevzdávají seminární práce, které vykazují všechny možné neduhy, jež se při vytváření dokumentů dělají. (Nejsou v tom ostatně osamoceni, z praxe víme, že úředníci státní správy o zásadách správného formátování dokumentů nevědí v naprosté většině případů zhola nic). Vladimír Vojta, manžel učitelky, která ve škole pracuje, se snaží studenty přesvědčit, aby své formátovací schopnosti výrazně vylepšili – dokonce pro ně sepsal příručku Styly v OpenOffice.org 3.3, kterou si můžete stáhnout.

O tom, že škola používá open source software, se můžete přesvědčit v článcích Nasazení svobodného softwaru na střední škole a Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen.

Příručka je ve formátu PDF a obsahuje informace o tvorbě a použití stylů odstavců, znaků, stránek a seznamů, záhlaví a zápatí, obsahu dokumentu, ale věnuje se i odkazům, odrážkám atd. Najdete v ní návod na generovaná pole např. obsah, křížové odkazy, seznam použité literatury apod., Ostatně – podívejte se sami.

Kapitola Práce se styly

pole

O číslování stránek

Kapitola o generovaných polích - Obsah, Seznam použité literatury apod.

 

Otázky pro autora Vladimíra Vojtu

Domlouval jste vznik příručky s vedením školy, nebo to byla vaše iniciativa?

Ne, byla to pouze moje osobní iniciativa a jistá snaha udělat manželčiným studentkám život trochu lehčí. Na začátek jsem dostal k ruce jednu studentku, abych si vyzkoušel, jak příručku vlastně psát, jak moc vysvětlovat a jakým způsobem pracovat s návodnými obrázky (to je třeba důvod, proč některé z nich připomínají pestrý koberec).

Je pouze otázkou, kolik procent studentek příručku četlo, kolik ji alespoň částečně pochopilo a kolik studentek příručku používá a řídí se podle ní.

Jakým způsobem jste o tématu dal studentům vědět?

Přes manželku; svým studentkám dala o příručce vědět na třídní e-mail a následně ji vyvěsila na své školní stránky.

Trvají vyučující na dodržování zásad správného formátování?

Co vím, tak ne.

Jak jsou studenti motivováni k tomu, aby tyto zásady dodržovali?

Co vím, tak nejsou, své práce odevzdávají tištěné a tam se některé stylové chyby ztratí a se zbytkem, v případě nouze, pomůže enter a mezerník.

Uplatní se u studentů spíše metoda cukru (lépe to vypadá, nebuďte amatéry), nebo biče (takové odfláknuté práce vám prostě nepřijmu)?

Řekl bych, že prioritní je obsah, pak gramatická forma textu a stylování textu kulhá někde vzadu.

I když, tvořit obsah třicetistránkové práce ručně, to dá jistě dost práce, na druhou stranu, vygenerování obsahu je otázkou cca do deseti vteřin.

Jak by podle vás mělo ve školách probíhat vzdělávání v tomto směru?

Nejsem pedagog, těžko radit, nicméně bych považoval zvládnutí a pochopení stylování dokumentu za základ, na kterém se dá stavět výuka práce s textovým editorem.

Co byste radil učitelům informatiky, jak mají k problému přistupovat?

K výuce stylů jsem se již vyjádřil v předchozí otázce, ale zcela určitě bych nedoporučoval používat styly tak, jak se k nim přistupuje v jistém kancelářském balíku ve verzi 2007 nebo 2010. Tento přístup ke stylům je cestou do pekel. Nelze přece připustit, aby se na každou prkotinu automaticky vytvořil styl – takový dokument se během chvíle stane nepřehledným a po stránce stylů nepoužitelným.

Stáhněte si příručku: Styly v OpenOffice.org 3.3 (PDF, 3,4 MB)

Styly jsou o jistém přehledu a unifikaci textu do „vzhledových šablon“, tak aby autor s málem dosáhl mnoha.

A co učitelé odborných předmětů, mají se o tyto otázky zajímat, nebo prostě nekvalitně zpracované dokumenty „přetrpět“?

Měli by se o to zajímat, bohužel jsou tací, kteří se se styly ještě také nesetkali a ti, co styly umí používat a vědí k čemu jsou, nemají čas svým žákům vysvětlovat, cože to je Nadpis1.

Příspěvek byl publikován v rubrice Praxe se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

pridej.cz

K tématu


14 komentářů u Příručka o formátování dokumentů

 1. Mach napsal:

  Skvělá, záslužná a náročná práce. Názorná ukázka toho, že práce ve školství (byť autor sám tam nepracuje) není práce, ale poslání. Útěchou a zadostiučiněním nejsou peníze, ale dobrý pocit z odvedené práce, její užitečnosti a víra, že to „má smysl“.

  Z kolekce mých videí pro studenty přidávám alespoň jedno. Není primárně pouze o stylech, ale snad bude k užitku: video, zdrojový text a výsledek.

 2. Vlastimil Ott napsal:

  Pan Machači,

  nebyl byste ochoten své materiály zveřejnit prostřednictvím tohoto webu? Myslím, že je to podobně zajímavý obsah jako příručka o stylech. Rádi bychom měli alespoň rozcestník, pokud ne přímo PDF nebo podobné soubory.

  Díky za odpověď.

  • Mach napsal:

   Pane Otte,
   bez problému vše poskytuji. Vše, co na webu naleznete, je Vám k dispozici – s materiály naložte dle vlastního uvážení. Ostatně, dělám to pro studenty, ne pro sebe :-)

   Pouze chci upozornit, že tyto materiály mám pouze k doplnění výuky, není to v žádném případě ucelený materiál vhodný pro samouky. Web je zatím alfa verze, dle času ho postupně doplňuji (např. chybí sekce o Calcu, tu plánuji zprovoznit do října).

   Budete-li mít nějaký dotaz, neváhejte napsat.
   S pozdravem Machač

   P.S. Gratuluji k tomuto webu. Je to chválihodný počin, ostatně jako vše, co společnost Liberix v čele s Vámi provozuje (vše bedlivě sleduji). Jen tak dál.

   • Vlastimil Ott napsal:

    Skvělé, moc děkujeme za pochvalu i za poskytnuté materiály. Kolegyně se tomu bude věnovat a napíše Vám. Rádi bychom všem aktivním tvůrcům poskytli možnost materiály publikovat, tohle je úplně ideální.

    Děkujeme.

 3. Pingback: Příručka v PDF o stylech a formátování dokumentů v OpenOffice.org. | MandrivaLinux.cz

 4. Gucci napsal:

  No to je úžasné. Na něco podobného jsem čekal několik let. Jsem rád, že to konečně někdo zpracoval. Uvažujete o zveřejnění na vašich stránkách?

 5. Vlastimil Ott napsal:

  Stáhnout ji lze, odkazy jsem vylepšil. Díky za upozornění.

 6. Petras napsal:

  Dovolil bych si upozornit pana Vojtu na překlep na straně 16 v kapitole 3.5.4, kde je popisována záložka „Umístění“, ale v nadpisu, textu i popisku obrázku je „Umístnění“.
  Jinak přidávám chválu za záslužný počin – konečně si v tom udělám jasno i já.

 7. Vladimír Vojta napsal:

  –> Petras Děkuji za upozornění, těch „umístnění“ bylo v celém textu víc, ale další verze bude již bez této chyby. :-)

 8. Pingback: Byla aktualizována příručka o stylech v OpenOffice.org | Linux ve škole

 9. Pingback: Stáhněte si příručku o stylech a formátování dokumentů v OpenOffice.org i LibreOffice 3.3. | MandrivaLinux.cz

 10. Font v prirucce napsal:

  Mam takovy dotaz, ktery zni jako neprijemny – nehodlam prudit, prirucka je dobra a diky za ni.
  Zda se mi to nebo jsou fonty v prirucce takove „kostrbate“ nevyhlazene? Prohlizim v Acrobat Readru X.
  Jeste jednou se omlouvam za „pohled na zuby darovaneho kone“.

 11. Autor napsal:

  Když jsem před dvěma lety dostal za úkol sepsat tento článek a dostal k tomu dílo pana Vojty, úchvátilo mě natolik, že jsem ho měl během chviličky hotový. A to jsem nebyl nějaký neznalec stylů a formátování dokumentů.

  Řekl bych, že to je taky určitá známka kvality ;-)