Tento dokument vznikl na základě podnětů učitelů na naší škole při přechodu na operační systém Linux. Je psaný pro konkrétní operační systém (OpenSUSE 10. 2) a konkrétní síťové prostředí školy (tiskárny, struktura disků apod.). Zveřejňuji ho zde spíše jen pro ilustraci, se kterými nejčastějšími problémy (ze strany uživatelů) jsme se při migraci setkali.
Otázka: Proč se musím po zapnutí počítače přihlašovat? Ve Windows šlo používat počítač i bez přihlášení!
Odpověď: Linux je založený na víceuživatelském principu, a to má mnoho výhod Každý uživatel má svou pracovní plochu, svůj obrázek na pozadí, své ikony, historii oblíbených stránek na Internetu, nastavení aplikací a svůj domovský disk. Pokud přihlášení nefunguje, je porucha na serveru a můžete použít nouzové přihlášení (jméno: zak, heslo: zak). Pokud se problém s přihlášením opakuje vícekrát, obraťte se na správce ICT.
Otázka: Nemůžu se přihlásit, protože nejdou psát číslice!
Odpověď: Numerická klávesnice se zapne stisknutím klávesy Numlock v pravém horním rohu numerické klávesnice. Tento problém mají pouze uživatelé Windows98, protože Windows XP se při přihlašování chová stejně jako Linux.
Otázka: Proč se musím odhlašovat pokaždé, když od počítače odcházím?
Odpověď: Počítač přihlášený pod vaším účtem zpřístupňuje komukoliv nejenom vaše dokumenty, poštu a historii ve webovém prohlížeči, ale také společné dokumenty učitelů, školní matriku a další důvěrné informace. Nikdy neodcházejte od přihlášeného počítače, speciálně ve třídách! Nenechávejte žáky pracovat pod vaším účtem! Pokud máte nastavený spořič obrazovky a odejdete, tak zase naopak znemožňujete ostatním přihlášení a práci na tomto počítači.
Otázka: Kolik mám vlastně těch uživatelských jmen a hesel?
Odpověď: Momentálně 3 (jedno pro přihlášení do školní sítě a poštu, druhé pro stránky školy a třetí do SASu) V nejbližší době budou stránky školy upraveny, aby přihlášení bylo jednotné se školní sítí. (s výjimkou SASu, který má vlastní databázi a není možné hesla sjednotit).
Otázka: Nemůžu napsat zavináč kombinací kláves ALT + 64.
Odpověď: Tato kombinace v Linuxu skutečně nefunguje, je to ve Windows pozůstatek o. s. DOS, zavináč se zadává kombinací pravý ALT + V (Funguje i ve Windows)
Otázka: nemohu přepnout klávesnici z CZ na US nebo zpět.
Odpověď: Klávesnice se v Linuxu přepínají různými způsoby. V SUSE je to levý SHIFT + pravý SHIFT. S výhodou můžete použít zadávání anglických znaků přímo z české klávesnice pomocí pravého ALTu + klávesa znaku.
Otázka: Kde jsou v Linuxu disky A:, C:, D:, K:, L:…?
Odpověď: V Linuxu se toto značení pomocí písmenek nepoužívá, protože je velmi nepraktické, jednak omezením na počet disků, jednak na nejednoznačnost významu jednotlivých písmenek (D: může být jednou DVD mechanika, jednou zase USB klíčenka atd.) V Linuxu jsou všechny disky zařazeny do jedné stromové struktury.
Domovská složka uživatele: /home/ucitele/jmeno ale stačí kliknout na ploše na DOMEK!
Síťové disky: K: /disky/knihovna
L: /disky/aplikace
M: /disky/ucitele
X: /disky/programovani
Y: /disky/zakum
Z: /disky/zaci
K síťovým diskům se dostanu tak, že kliknu na „domek“ a klikám na tlačítko se šipkou nahoru tak dlouho dokud to jde. Potom kliknu na složku „disky“ a následně třeba „Aplikace“.
Otázka: Jak se v Linuxu pracuje s CD nebo DVD disky?
Odpověď: Po vložení CD nebo DVD do mechaniky se objeví dialog, co chcete s tímto diskem udělat, pokud je to dvd film, nabídne se rovnou možnost přehrání, pokud je to prázdný disk, nabídne se spuštění vypalovacího programu. Pokud je to disk s dokumenty nebo fotkami, nabídne se otevření složky. Pak stačí kliknout na vybraný dokument (fotku). Již vložený disk najdeme ve složce /media.
Otázka: Jak se v Linuxu pracuje s disketou?
Odpověď: Diskety, jako nespolehlivé a kapacitně nedostačující médium, skončily! V nových stanicích ve škole už disketové mechaniky nejsou. Pro přenášení dat můžete použít:
- Síťové disky na školním serveru (přístupné i přes Internet)
- E-mailovou poštu (jako příloha e-mailu)
- Vypalování na CD a DVD (vypalovačky jsou v obou sborovnách, knihovně, kabinetě Informatiky a kancelářích).
- USB klíčenky tzv. „flešky“.
Pokud máte nějaká důležitá data na disketách, přineste je a překopírujeme je na Váš domovský disk.
Otázka: Jak se dokument, který mám otevřený v OpenOffice, uloží např. do společné složky pro odevzdávaní dokumentů učitelů (/disky/ucitele/organizace)?
Odpověď:
- V aplikaci OpenOffice kliknu v menu na „Soubor“ – „Uložit jako“
- Vyjdu klikáním na tlačítko se šipkou nahoru do nejvyšší úrovně (klikám dokud to jde).
- Kliknu na složku „disky“, pak „ucitele“ a nakonec „Organizace“.
- Do kolonky „Umístění“ napíšu jak se má dokument jmenovat.
- Kliknu na tlačítko OK.
Otázka: jak je to s tiskem?
Odpověď: Učitelé mohou ze všech stanic ve škole tisknout na tiskárnu ve sborovnách (lex_sborovnaI. lex_sborovna_II) nebo v kabinetě Informatiky (lex_kabinet_info). Žáci smějí tisknout pouze v kanceláři (dokumenty žáků se vytisknou až po schválení tajemnicí).
Otázka: Kde je v Linuxu Internet?
Odpověď: Pokud máte na mysli to modré „é“, tak to tu skutečně není. Modré „é“ je aplikace Microsoft Internet Explorer, která je pouze ve Windows. Ovšem rovnice modré „é“ = Internet už dávno neplatí! Internet je totiž celosvětová počítačová síť poskytující různé informační a komunikační služby. Modré „é“ je pouze prohlížeč webových stránek, což je jedna z mnoha služeb Internetu a taky na ní lze využít mnoho aplikací ve Windows i v Linuxu. Přímo na ploše každého uživatele v Linuxu je to Mozilla Firefox (ikona oranžové lišky :-), velmi kvalitní webový prohlížeč. Doporučuji i pro vaše domácí počítače s Windows! Stáhne se z http://www. firefox.cz, instalace trvá pár minut a stránky se prohlížejí daleko pohodlněji a bezpečněji.
Otázka: Kde je v Linuxu tlačítko START?
Odpověď: Tlačítko START tu není, protože jednak si ho Microsoft nechal patentovat a navíc je zavádějící vypínat počítač stiskem tlačítka START! Místo tlačítka START je v Linuxu na stejné pozici (v levém dolním rohu obrazovky) tlačítko „Hlavní nabídka“ které otevře nabídku programů a činností pro ovládání počítače. V SUSE je to zelená koule se symbolem SUSE Linuxu.
Otázka: Proč nefunguje klávesa START na klávesnici?
Odpověď: Protože si jí Microsoft patentoval, takže se v Linuxu nepoužívá, místo ní ale funguje kombinace ALT + F1, která se dobře pamatuje a její stisk není nikterak obtížný.
Otázka: Nevyznám se v nabídce programů!
Odpověď: Programy nejsou v hlavní nabídce seřazeny podle abecedy jako ve Windows, ale podle kategorií, do kterých patří, což je mnohem přehlednější:
Aplikace – výukové programy a aplikace které nejde zařadit do žádné kategorie, např. SAS.
Grafika – aplikace pro prohlížení a editaci fotek, skenování, vektorové i bitmapové kreslení.
Hry – bez komentáře
Internet – aplikace pro komunikaci na Internetu, např. prohlížeče webu, komunikátory, e-mailové programy, sdílení dat, telefonie a tvorba webových stránek.
Kancelář – kancelářské aplikace
Správa kontaktů, diáře, kalendáře
Databáze – OpenOffice Base (nahrazuje Microsoft Office Access)
Textový procesor – OpenOffice Writer (nahrazuje Microsoft Office Word)
Výpočty – Tabulkový kalkulátor – OpenOffice Calc (nahrazuje Microsoft Office Excel)
Prezentace – OpenOffice Impress (nahrazuje Microsoft Office PowerPoint)
Multimédia – aplikace pro prohlížení a editaci multimédií
Vypalování CD/DVD – aplikace K3B
Video přehrávače – kaffeine, mplayer, audio přehrávače, CD přehrávače
Střih zvuku – Audacity, Nastavení hlasitosti
Rippování a grabování, sledování TV přes TV karty apod.
Nástroje – drobné aplikace, obdoba Příslušenství ve Windows
Kalkulačka
Editory – Kwrite – inteligentní poznámkový blok
Archivace (zip, rar apod.)
Snímání pracovní plochy – Ksnapshot
Systém– sledování a nastavování počítače, určené především pro správce počítače.
Vývoj – pomůcky pro vývoj aplikací a programování
Škola hrou – originální Linuxové výukové aplikace
Jazyky, Matematika, Fyzika, Chemie, Astronomie
Odhlášení – činnosti spojené s odhlášením uživatele, restartováním nebo vypnutím počítače.
Otázka: Když pošlu dokument vytvořený v OpenOffice někomu, kdo má Windows, pošle mi ho zpět, že ho nemůže otevřít!
Odpověď: problém není v tom, že dotyčný má Windows, ale v tom, že nemá kancelářský balík OpenOffice! Kancelářský balík Microsoft totiž odmítá otevírat jiné dokumenty, než jeho vlastní. Řešení se nabízejí hned čtyři:
- Microsoft Office ve verzi 2007 i 2010 umí formáty ODF otevřít i uložit. Pro starší verzi Microsoft Office existuje doplněk Compatibility Pack, který otevření konkurenčního formátu umožní.
- Doporučíme dotyčnému aby si nainstaloval kancelářský balík OpenOffice.org nebo LibreOffice. Je zdarma ke stažení ze stránek OpenOffice.cz a jistě se do každého počítače vejde a nijak ho nenaruší (ve Windows se dá používat souběžně s kancelářským balíkem Microsoftu). Postupem času se stejně ukáže, že používat otevřený formát pro dokumenty, schválený standardem ISO, se vyplatí i jemu.
- Exportovat dokument do formátu PDF – na to je v kancelářském balíku OpenOffice ikona přímo na nástrojové liště (nebo menu Soubor – Exportovat do pdf). Prohlížeč pdf souborů bývá dnes nainstalovaný v každém počítači. Nevýhodou tohoto řešení je, že dokumenty ve formátu pdf lze pouze prohlížet nebo tisknout, nedají se už měnit!
- Uložit dokument ve formátu Microsoftu (menu Soubor | Uložit jako | Maska | Microsoft Word nebo Excel nebo PowerPoint), což je nejhorší řešení, protože dokumenty takto vytvořené mívají rozbité formátování textu i přesto, že firma Microsoft otevřela své formáty veřejnosti.
Otázka: Jak se dostanu do SASu, když už není nikde Windows?
Odpověď: Do SASu je nyní přístup ze všech Linuxových stanic ve škole. Klikněte na ikonu hlavní nabídky (zelená koule vlevo dole), zvolte menu Aplikace – SAS. Nenechávejte prosím program zbytečně spuštěný, není to svobodný software s neomezeným používáním (máme pouze 5 licencí pro současné spuštění). Děkujeme za pochopení.
Otázka: Jaké výukové aplikace jsou momentálně v provozu a kde je najdu?
Odpověď: Všechny výukové aplikace jsou v hlavní nabídce (zelená koule vlevo dole) v kategorii „Aplikace“ nebo „Škola hrou“. Momentálně jsou v provozu tito tituly:
- Akční čeština procvičování pravopisných jevů pomocí hry.
- Všeobecný přehled příprava na přijímací zkoušky na SŠ, TS Výuková pexesa.
- Textový editor OpenOffice. org Writer – základy použití.
- Lingea lexicon- Velký slovník: AJ-ČJ, ČJ-AJ, NJ-ČJ, ČJ-NJ, FJ-ČJ, ČJ-FJ.
- TS Přírodopis 1,2,3,4 živočichové a rostliny cizích krajin, v České republice, žijí s námi.
- TS Angličtina 1 výuka anglického jazyka, TS Němčina 3 výuka německého jazyka.
- TS Český jazyk 2, 4, 5, Příprava na přijímací zkoušky.
- Animovaný český jazyk mluvnice i literatura, Vyjmenovaná slova.
- Matematika Chytré počty, Planimetrie, Stereometrie.
- Vlastivěda 1, Nejstarší české dějiny.
- Sněmovna – hlasování a testy.
- GoogleEarth – prohlížení naší planety z družice.Chemie – periodická soustava prvků, Fyzika – planetárium.
Otázka: Jak si mohu rezervovat multimediální učebnu?
Odpověď: na stránkách školy v rubrice Rezervace je přehled obsazení všech multimediálních učeben. Rezervaci můžete provést osobně, telefonicky, jabberem, nebo e-mailem u tajemnice paní Horníčkové. (tel. klapka: 101, e-mail: hornickova zavinač hluchak. cz, jabber: hornickova@www. hluchak. cz)
Otázka: Proč nemohou mít učitelé na webu školy jiné e-mailové adresy než prijmeni@hluchak.cz?
Odpověč: Mít vlastní doménu a e-mailové adresy ve tvaru prijmeni@domena.cz je prestižní záležitost každé instituce (soukromé i státní). Je naprosto nevhodné vystavovat na oficiálních stránkách adresy ve tvaru dadinka@seznam.cz apod. Navíc školní e-mail má mnoho výhod, např. neobtěžuje uživatele ani adresáta reklamou, má takřka neomezenou velikost příloh i schránky a můžeme garantovat jeho spolehlivost a rychlost. Navíc je běžné mít e-mailové adresy dvě (jednu pro soukromé účely a druhou pracovní). Pokud přesto trváte na výhradním používání soukromé adresy, není problém školní e-maily přesměrovat na vaší soukromou adresu.
Otázka nejpalčivější na závěr: Proč Linux, když všude jinde je Windows?
Odpověď:
- Důvod finanční, který je díky cenové politice Microsoftu tím nejpádnějším. Kdybychom nakupovali licence Windows a Microsoft Office, tak dnes máme sotva polovinu počítačů, dataprojektorů a síťových připojení, protože software i hardware se nakupuje ze stejné dotace na ICT vybavení školy. Díky Linuxu budeme mít v letošním školním roce nejlepší vybavení ze všech škol na Šumpersku.
- Důvod rozmanitosti aplikací. V Linuxu najdeme spoustu programů, které se do Windows musí dokupovat a doinstalovávat (grafika, multimédia, DTP, vypalování, hry atd.) Důvod stability a bezpečnosti (žádné viry ani červi, tedy ani žádné komplikované a drahé antiviry, žádné úmyslné ani neúmyslné poškozování ze strany uživatelů).
- Není pravda, že je všude jinde Windows. Namátkově z ČR firmy: Česká pošta, Baťa, OKD, Drážní inspekce, České dráhy, městské úřady: Děčín, Blansko, Domažlice, Ostrava, školy: ZŠ Hustopeče nad Bečvou, ZŠ Máchovo nám. Dečín, ZŠ Bludov, ZŠ Postřelmov, ZŠ U tenisu Přerov, Arcibiskupské gymnázium Praha 2, Gymnázium B. Němcové v Hradci Králové, SOU automobilní Ostrov, atd.)
- Co se týká kancelářského balíku OpenOffice, přechází na něj postupně i VOŠ a SPŠ Šumperk. Nejnovější projekt v americkém státě Indiana zavádí 22.000 počítačů s Linuxem zabudovaných přímo žákům do lavic (http://www.doe.state.in.us/inaccess/).
1 komentář u „Otázky a odpovědi při přechodu školy z Windows na Linux“
Komentáře nejsou povoleny.