Calc: Práce se seznamem lidí, filtrování a řazení dat

V dnešním článku se zaměříme na práci se seznamem lidí v tabulkovém procesoru Calc. Ten se může hodit například pro evidenci osob a osobních údajů v prakticky jakékoliv organizaci nebo při pořádání závodů a soutěží.

Seznamy lidí – k čemu je to dobré?

Vytvořit přehledný seznam lidí a umět s ním adekvátně pracovat se může hodit v celé řadě úkolů, které se tím podstatně zjednodušují. Může se tak jednat například o evidenci členů nějaké organizace (sdružení, firmy, školy) nebo při pořádání soutěží. Prostě všude, kde je třeba pracovat s větším počtem osobních nebo pracovních dat, závislých na jednotlivých lidech. Samozřejmě vám tuto možnost nabízí také tabulkový procesor Calc. V mnohém záleží na tom, jaký přístup k tvorbě seznamu lidí zvolíte. Můžete v podstatě vytvořit velice jednoduše tabulku nebo využít rodného čísla. To nám sice komplikuje vytvoření seznamu, nicméně později zásadně urychluje práci při zadávání dat. V dnešním článku si tedy představíme obě možnosti. K tomu si vysvětlíme základy filtrování a řazení dat v seznamu a zjišťování počtů minimálních a maximálních hodnot, tj. v našem příkladu nejstaršího a nejmladšího člověka.

Základní pojmy aplikace Calc jsou vysvětleny v článku Základy práce v OpenOffice.org Calc 2.0, základy tvorby a editace vzorců v článku Funkce v OpenOffice.org Calc – síla, kterou je obtížné zkrotit.

Práce s firltrováním osob

Celý článek…