Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

Při práci s elektronickými knihami je samozřejmě možné vystačit s prostředky operačního systému a s jednoduchým prohlížečem. Za mnohem komfortnější ovšem považuji použití specializovaného programu. Jakého? Dle mého mínění je (nejen) v Linuxu současnou nejlepší volbou správce elektronických knih.

Calibre patří mezi rychle vyvíjené programy, které si navzdory nízkému číslu verze už našly cestu do repozitářů linuxových distribucí. Pro recenzi jsem zvolil verzi 0.6.42, kterou najdete v linuxových distribucích Ubuntu 10.04 a Mandriva 2010. Calibre je licencován pod licencí GPL v3 a jeho autoři mu dali do vínku podporu Linuxu, Windows a Mac OS X. Provedení základního okna programu vám zčásti prozradí jeho možnosti.

Správa knih a jejich čtení

Základní úlohou Calibre je účinná správa elektronických knih pomocí metadat tj. doplňujících textových informací k jednotlivým knihám. Pro podrobnější vysvětlení musíme sáhnout do způsobu organizace tradiční papírové knihovny. Kromě knih v ní najdete přehledně seřazenou kartotéku. Vůbec nezáleží na tom, zda je kartotéka vyřešena pomocí papírových karet nebo moderněji elektronicky. Důležité je, že obsahuje velmi stručné informace o každé knize, čímž vám usnadní nalezení té, kterou budete chtít číst. Elektronické knihy v pojetí Calibre samozřejmě zůstávají knihami, kartotéka je reprezentována metadaty.

Hned po instalaci programu a volbě předvoleného adresáře by měl následovat import vašich knih. Na něm je nejvíce patrná praktičnost autorů programu. Knihy je možné importovat jak jednotlivě, tak hromadně z předem připravených adresářů. Doporučuji knihy před importem připravit do adresářové struktury Autor/Název knihy/soubory s knihou v různých formátech. Calibre bude předpokládat, že jde o jednu knihu v různých formátech a založí k ní pouze jeden záznam v metadatech.

Spolupráce se čtečkami e-knih a s internetem

Základní přidanou hodnotou, kterou Calibre přináší svým uživatelům, je spolupráce se čtečkami e-knih. Nejde jen o tlačítko pro jednoduchý transfer knih do čtečky. Většina „Ebook Readers“ umí komunikovat s počítačem pomocí USB Mass Storage. Mnohem větším usnadněním je možnost konverze knih, a to nejen do určitého formátu, ale přímo do formátu upraveného tak, aby v plné míře vyhovoval konkrétnímu modelu čtečky. Vlastníci většího množství knih ocení možnost převodu knihy nejen po jedné, ale také v dávce. Současná verze programu umí pracovat se vstupními formáty CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT a umí je konvertovat do výstupních EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT. Díky promyšlenému uživatelskému rozhraní není převod knih nijak složitý, zvláště jste-li vlastníky čtečky, jejíž profil vám Calibre nabídne při převodu.

Seznam knih

Celý článek…