Kalzium: Periodická tabulka, chemická kalkulačka a ještě více chemie

Pokud jste se někdy rozhodli hledat nějaký program, který by vám ulehčil studium chemie, asi jste nacházeli především různá „kreslítka“ organických sloučenin nebo 3D editory molekul, kterých je opravdu požehnaně. Obojí určitě nalezne své uplatnění pro studenta vysoké školy, ale na střední nebo dokonce základní škole je potřeba něco trochu jiného. To něco je právě Kalzium – periodická tabulka, chemická kalkulačka a příruční studnice vědomostí pro každého.

Periodická tabulka

Základní funkcí Kalzia je periodická tabulka prvků – je to také první, co uvidíte při spuštění programu. Zdánlivě jednoduchá tabulka skrývá mnohem více, než byste na první pohled řekli. V tabulce jsou zobrazeny jen chemické značky jednotlivých prvků – pro více informací stačí nad daným prvkem podržet kurzor myši – v levém postranním panelu pak uvidíte kromě značky i celý název, atomové číslo a relativní atomovou hmotnost prvku.

Mnohem podrobnější informace o prvku se můžete dovědět po kliknutí na jeho název. V nově zobrazeném okně se zjistíte opravdu vše, co jste chtěli vědět (ale báli jste se zeptat) – od modelu elektronového obalu, přes izotopy a přehled různých dat (teploty tání a varu, ionizační energii, elektronegativitu a další) až po vyzařovaná spektra.

Periodická tabulka prvků

Celý článek…