Matematické modelování s Octave a QtOctave

Prakticky každý, kdo se někdy dostal k matematickému modelování se musel setkat s Matlabem. Jde o fenomenální programovací jazyk, který umožňuje rychle řešit i velmi složité a výpočetně náročné úlohy. GNU Octave je svobodná implementace jazyka Matlabu. Má velmi podobnou syntaxi a sdílí většinu funkcí, i když některé věci řeší jinak.

Zatímco R je ve statistice opravdu špička, která předstihla svůj původní vzor (S-plus), Octave za Matlabem stále zaostává. Přesto jde o skvělý nástroj a poměrem cena/výkon předražený Matlab daleko předčí.

Octave se podobně jako R a obdobné nástroje spouští v poněkud spartánské příkazové řádce (příkaz octave). K usnadnění práce existuje velmi příjemné a schopné GUI QtOctave. Jak již název napovídá, je postavené na knihovnách Qt, na kterých stojí i celé KDE. Ale samozřejmě si ho mohou nainstalovat uživatelé libovolného prostředí. Níže načrtnu některé možnosti tohoto jazyka. Případné zájemce, kteří by se jej rádi naučili odkazuji na wiki a domovskou stránku Octave a QtOctave.

Octave není jediný nástroj svého druhu: dalšími jsou např. Scilab, R nebo Maxima a Zhu3D. Každý nástroj je dobrý na něco trochu jiného. Až budete hledat nástroj pro vaší úlohu, určitě si vyberete. Na některé věci je Octave špička.

Lotka-Volterrovská interakce dvou druhů

Celý článek…

3 komentáře u „Matematické modelování s Octave a QtOctave“

  1. Dobrý den potřeboval bych se naučit pracocat s QtOctave, poradíte mi děkuji.

    s pozdravem

  2. V češtině vyšla i kniha:
    Stanislav Daniš: Základy programování v prostředí Octave a Matlab, Matfyzpress, 2009

Komentáře nejsou povoleny.