Prakticky každý, kdo se někdy dostal k matematickému modelování se musel setkat s Matlabem. Jde o fenomenální programovací jazyk, který umožňuje rychle řešit i velmi složité a výpočetně náročné úlohy. GNU Octave je svobodná implementace jazyka Matlabu. Má velmi podobnou syntaxi a sdílí většinu funkcí, i když některé věci řeší jinak.
Zatímco R je ve statistice opravdu špička, která předstihla svůj původní vzor (S-plus), Octave za Matlabem stále zaostává. Přesto jde o skvělý nástroj a poměrem cena/výkon předražený Matlab daleko předčí.
Octave se podobně jako R a obdobné nástroje spouští v poněkud spartánské příkazové řádce (příkaz octave
). K usnadnění práce existuje velmi příjemné a schopné GUI QtOctave. Jak již název napovídá, je postavené na knihovnách Qt, na kterých stojí i celé KDE. Ale samozřejmě si ho mohou nainstalovat uživatelé libovolného prostředí. Níže načrtnu některé možnosti tohoto jazyka. Případné zájemce, kteří by se jej rádi naučili odkazuji na wiki a domovskou stránku Octave a QtOctave.
Octave není jediný nástroj svého druhu: dalšími jsou např. Scilab, R nebo Maxima a Zhu3D. Každý nástroj je dobrý na něco trochu jiného. Až budete hledat nástroj pro vaší úlohu, určitě si vyberete. Na některé věci je Octave špička.

Dobrý den potřeboval bych se naučit pracocat s QtOctave, poradíte mi děkuji.
s pozdravem
Váš požadavek je hodně obecný. My v redakci vám bohužel asi neporadíme, ale můžeme doporučit videa na YouTube nebo tento manuál. Česky toho asi ale moc není…
V češtině vyšla i kniha:
Stanislav Daniš: Základy programování v prostředí Octave a Matlab, Matfyzpress, 2009