Maxima a Zhu3D – matematika v Linuxu

Linux je operační systém, který se prosadil na nejvýkonnějších počítačích světa, kde provádí složité vědecké výpočty. Existují ale kvalitní matematické aplikace i pro běžné uživatele? Na Linuxu můžete použít některou z komerčních aplikací, jako je Mathematica, Maple nebo Matlab, ale taky otevřené alternativy jako Octave, Maxima nebo Scilab. Dnes bude řeč o velmi kvalitních programech Maxima a Zhu3D.

Maxima

Maxima je matematický software pro řešení symbolických a numerických rovnic. Má pokročilé matematické funkce jako derivace a integrály, Laplaceovy transformace, matice a tenzory a mnoho dalších. Hned na začátku se přiznám, že nejsem matematik a že už je to taky pár let, co jsem promoval, ale v práci matematiku občas využívám, a tak se stane, že potřebuji spočítat náročnější rovnice a místo tužky, papíru a hlavy raději volím klávesnici a počítač. Maxima je pro mě ideální software, nestojí nic, je multiplatformní a nabízí dostatečné množství funkcí k profesionálnímu využití. Software je rychlý, stabilní a ovládání má podobné jako spousta jiných komerčních programů. Maxima původně vychází z Mascyma, což byl software vyvíjený na MIT a dříve byl vzorem pro Maple a Mathematicu. Alespoň takhle se to můžete dočíst na webu Maximy.

Grafická nadstavba xmaxima

Zhu3D

Další program, na který se podíváme, je Zhu3D. Je to nástroj pro vykreslování matematických funkcí, je OpenGL a postavený na Qt (mnou testovaná verze používá Qt 4.4.3), takže mu sluší KDE, ale klidně jej můžete spouštět i pod Gnome. Když jsem tento program uviděl poprvé, byl jsem velmi mile překvapen jeho schopnostmi.

Celý článek…