Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics

Dne 29. října byl konečně uvolněn Piwik ve verzi 1.0. Tento software pro serverovou platformu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) komplexně řeší potřebu provádění web analytics (analýza objemu a kvality provozu na webových stránkách) s ohledem na navazující plánování SEO a SEM marketingu.

Dobrou představu o možnostech aplikace lze získat proklikáním funkční demoverze provozované na oficiálních stránkách. Tato demoverze monitoruje právě oficiální stránky.

Zmíněná ukázková instalace z pochopitelných důvodů neprezentuje všechny podstatné vlastnosti. Například zřejmě kvůli ochraně osobních údajů absentuje seznam návštěvníků (visitor log), což je vidět na srovnání screenshotu dema s ekvivalentním screenshotem plnohodnotné instalace Piwiku z mých osobních stránek. Konkrétní osobní údaje jsem pochopitelně dodatečně v GIMPu znečitelnil.

Vlastnosti Piwiku

Svobodný program Piwik (licence GPL3) běží pod PHP 5.1+ a databází MySQL. Jeho instalace spočívá prakticky jen v nastavení spojení s databází. Podobně jako u Google Analytics musí všechny sledované stránky obsahovat speciální javascriptový kód, který odesílá informace o návštěvnících. Pro pořízení těchto měření stačí, když má návštěvník zapnutý JavaScript a neblokuje tuto službu ve stylu filtrování reklam AdBlockem. V praxi je tedy podchycen téměř všechen relevantní provoz.

Demoverze na oficiálních stránkách projektu

Celý článek…