Šťastný statek s Edubuntu

Luděk Šťastný provozuje linuxovou počítačovou učebnu na Šťastném statku v obci Provodín u České Lípy. Jaké možnosti mu konkrétně distribuce Edubuntu nabízí?

Před rokem jsme konečně zahájili dětské tábory a počítačová školení na Šťastném statku v obci Provodín u České Lípy. Protože já osobně jsem povoláním „ajťák“, rád bych se kromě vymýšlení programu pro děti a práce s koníky stále věnoval tomuto oboru, i když méně než v minulosti. V našem domě je počítačová učebna s deseti pracovními stanicemi a jedním serverem, kterou využíváme pro školení základů práce s počítačem, tvorby webových stránek nebo administraci serverů. Po celodenním programu v přírodě si děti také rády odpočinou a naučí se opravdu ovládat počítač, nikoli jen hrát hry – práce se souborovým systémem, zabezpečení počítačů, tvorba jednoduchých webů či úprava fotografií a videí patří dnes mezi velmi důležité činnosti.

Nesmíme však zapomínat ani na konkurenční systém Microsoft Windows. Je třeba si uvědomit, že tento má na desktopech stále pevné místo a děti jej pro život znát potřebují. Místo nepohodlného dualbootu využíváme virtualizační nástroj VirtualBox, který je v posledních verzích již velice stabilní. Takže ani uživatelé, kteří Linux příliš nemilují, nezůstanou zkrátka, veškeré aplikace popsané výše lze spustit i zde.

Celý článek…