Linux na Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Plzni

Linux na plzeňském SOUE používají na serverech přes deset let, v učebnách pak od roku 2007. Pro použití Linuxu se rozhodli kvůli jednoduchosti, ceně, bezpečnosti a přehlednosti. V předmětu operační systémy se studenti učí instalovat různé distribuce.

Od kdy Linux používáte?

Na serverech používá naše škola Linux cca od roku 2000. V první učebně došlo k nasazení cca v roce 2007. Nyní je na všech serverech (cca dvaceti), ve dvou učebnách (cca třicet počítačů) a na zhruba dalších desíti stanicích.

Proč jste se rozhodli pro Linux?

K přechodu nás vede jednoduchost, cena, bezpečnost, přehlednost. Původcem nápadu je správce sítě.

Byly s nasazením Linuxu nějaké problémy?

Drobné problémy jsou vždy. Uživatelé nechtějí měnit své návyky. Studentům je to jedno. Obrovský problém jsme měli se školní agendou, která musí běžet na Microsoft Windows Serveru. Ten nemáme, a proto jsme museli sáhnout po virtuálním serveru s nainstalovaným Microsoft Windows Serverem.

Jsou i učitelé, kteří mají zájem, ale bohužel ve škole používáme v některých učebnách software, který je psán pouze pro Microsoft Windows, a není možné ho používat ani pod Wine. Např. software k osciloskopickým kartám, ke generátorům nebo vývojové prostředí pro automaty. To samé platí i pro ekonomický nebo personální software.

Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody používání svobodného softwaru?

Výhody jsou cena, bezpečnost, přehlednost. Nevýhodou je nízká podpora od výrobců softwaru (ekonomický a personální software, obsluha automatů, osciloskopů, generátorů, pneumatických linek atd.).

Ušetřili jste používáním Linuxu peníze?

Ano. Díky tomu, že používáme Linux třeba na serverech, můžeme ušetřené peníze více investovat např. do síťových komponent (hardwaru serverů, routerů, switchů) a do připojení (optická páteř).

Kolik stanic s Linuxem máte ve škole? Máte i nějaké s Windows?

  • Pracovní stanice s Windows v učebnách – cca 160
  • Pracovní stanice s Windows ostatní – cca 150
  • Pracovní stanice s Linuxem – cca 30
  • Servery s Linuxem – cca 20
  • Servery s Windows – jeden virtuální server

Kde všude používáte Linux?

Linux používáme jak na serverech, tak v rámci výuky. Studenty učíme instalovat Linux (Debian, openSUSE), učíme je skriptovat v Bashi atd. Naučíme je instalovat a konfigurovat Apache, Sambu, Joomlu atd. Při výuce v rámci programu Cisco Networking Academy také využíváme Linux (konfigurace aktivních prvků, simulátory). V učebnách používáme program Italc pro obsluhu učeben, Itest pro testování studentů. Nebo program wpkg pro hromadné instalace. V rámci administrativní činnosti školy bohužel (ač bychom chtěli) Linux nepoužíváme – protože software, který máme koupený, pod Linuxem neběží a autory nedokážeme přesvědčit k jeho portování.

Užíváte Linux v hodinách informatiky nebo i v rámci jiných předmětů, kroužků?

V rámci předmětů počítačové sítě používáme např. program PacketTracer pod Linuxem, nebo Putty, v předmětu Aplikovaný software používáme OpenOffice.org a v rámci předmětu Operační systémy používáme různé distribuce Linuxu pro instalace.

Jakou používáte distribuci? Pokud používáte grafické prostředí, tak jaké?

Používáme Debian GNU/Linux, openSUSE. Jako grafické prostředí používáme KDE.

Přecházíte pravidelně na nové verze distribuce?

Snažíme se pokaždé držet nejnovějších verzí. Občas je nějaký problém, ale od toho máme testovací servery a pracovní stanice, kde si vše můžeme otestovat. A když už se problém vyskytne, alespoň studenti zažijí troubleshooting.

Jak se staví učitelé k Linuxu? A jak žáci? Orientují se v něm bez problémů?

U žáků není problém. Bylo zjištěno, že když má někdo zmatek s používáním Linuxu, tak má stejný zmatek i s používáním Windows. U učitelů je to velký problém – mají spoustu „chytrých poradců“ a tam narážíme, že např. „kamarád zná ty Linuxy, a to se nedá používat…“ Prostě se brání jakékoliv změně. Postupně ale dojde i na tyto pracovní stanice.

Doporučili byste používání svobodného softwaru i jiným školám?

Určitě bych doporučil přechod každé škole. Na každé škole se najde nějaká pracovní stanice nebo server, kde by se dal Linux používat bez problémů.

Máte nějaké rady pro školy, které chtějí na Linux přejít?

Vše podložte směrnicí nebo nařízením ředitele. Vyhnete se spoustě problémům s přechodem.

Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň
www.souepl.cz
Na otázky odpovídal Bc. Martin Pruša, správce sítě, učitel, Legal Main Contact (Local Cisco Networking Academy), zástupce manažera (ECDL středisko).

Původní článek.