Šablony — jak na multimediální obsah

Na mnoho škol dorazil projekt, kterému se lidově říká Šablony. Většina kolegů na naší škole se rozhodla vytvořit multimediální učební materiály a zefektivnit tak výuku. Jenže ne každý má výtvarné nebo hudební nadání. Kde tedy najít multimediální obsah, který by vyučující použil ve svých učebních materiálech, a vše bylo správně podle licenčních pravidel?

Na začátku bych chtěl zmínit jen několik odkazů na naši legislativu. Autorské právo řeší zákon 121/2000 sb. a pozdější novely. Vzhledem k tomu, že učitelé budou tyto materiály vypracovávat v rámci svého povolání a budou za to zvlášť placeni, tak se bude jednat o zaměstnanecké dílo (§58). Dále bych chtěl připomenout citační etiku (§31). Jak přesně má vypadat citace řeší ČSN ISO 690 (více informací na stránce Boldis).

Druhy licence

Než začnu psát o samotných zdrojích multimediálního obsahu, chtěl bych popsat nejdůležitější typy svobodných licencí týkající se multimediálního obsahu.

Creative Commons patří mezi nejrozšířenější licence svého druhu. Prakticky se jedná o soubor licencí, jehož výhodou je velká variabilita. Každá licence obsahuje několik „licenčních prvků“, které určují charakteristiku licence, ale má i společné vlastnosti:

 • volné šíření
 • vždy je nutné uvést autora
 • autor díla takto licencovaného může licenci odvolat, ale netýká se to již těch kopií, které byly získány během trvání licence
 • při porušení licence zaniká právo uživatele k užívání poskytnutého díla

Na základě různých smysluplných kombinací licenčních prvků vzniká šest podlicencí:

 • BY – uveďte autora
 • BY-SA – uveďte autora, zachovejte licenci
 • BY-ND – uveďte autora, nezasahujte do díla
 • BY-NC – uveďte autora, nevyužívejte komerčně
 • BY-NC-SA – uveďte autora, nevyužívejte komerčně, zachovejte licenci
 • BY-NC-ND – uveďte autora, nevyužívejte komerčně, nezasahujte do díla

Pokud se v rámci zpracování „Šablon“ rozhodnete používat jakýkoliv materiál s jednou z podlicencí Creatice Commons, mějte na paměti, že vytváříte zaměstnanecké dílo. Tudíž nemůžete zachovat licenci (nebo se souhlasem zaměstnavatele), budete zasahovat do díla tím, že ho bude zpracovávat v rámci jiného díla a nakonec za něj dostanete zaplaceno, takže ho využijete i komerčně. Takže jednou z možností je podlicence BY. Další možností je použití citací děl s podlicencí BY-NC, ale u této možnosti se právníci rozcházejí.

Public domain je zvláštní druh licence, kdy se autor vzdává jakýchkoliv nároků na dílo a jeho ochranu. S tímto dílem tedy lze nakládat libovolně. Doporučil bych, pokud možno, dílo z etických důvodů citovat.

Multimediální zdroje

 • Google.cz – vyhledávač Google umí hledat fotografie i podle licencí. To jde jednoduše, pokud si v horní části přepnete vyhledávač na hledání obrázků a nebo zadáte adresu www.google.cz/imghp. Kliknete na rozšířené hledání. V políčku „najít výsledky“ zadejte název obrázku a dole nastavte licenci („uživatelská práva“).

 

google

 

 • Flickr.com – Flickr je server umožňující sdílet fotografie a další obrazové materiály a rovněž umožňuje hledání podle licence. U Flickru jsem nenašel možnost, jak obrázky s vhodnou licencí vyfiltrovat přímo. Lze to ale udělat tak, že do vyhledávacího okénka napíšete jméno obrázku a kliknete na „SEARCH“. Zobrazí se vám všechny obrázky. Kliknete na „Advanced Search“ vedle tlačítka „SEARCH“ a dostanete se na stránku s možností upravit si parametry vyhledávání. Dole je sekce Creative Commons. Zde zatrhnete na prvním řádku požadavek na vyhledávání obrázků licencovaných podle této licence. Na druhém řádku určujete, zda fotografie může být použita pro komerční účely. Volba na posledním řádku způsobí, že Flickr vyhledá obrázky, které můžete i upravovat.

flickr

 • Openclipart.org – Pokud potřebujete váš výukový materiál obohatit o nějaký jednoduchý obrázek, bude se vám hodit projekt Openclipart.org, který sdružuje kliparty pod licenci public domain. Celá webová stránka je opatřena i jednoduchým vyhledáváním. Většina klipartu je ve formátu SVG a PNG.
 • Jamendo.com – Tento projekt vám umožní obohatit vaše výukové materiály o hudbu. Server jamendo.com obsahuje téměř padesát tisíc hudebních alb. Pro naše účely je jich dostupných asi jedenáct tisíc. Jak je ale najít? V horním menu v položce „Music“ klikněte na „Creative Commons“. V pravém sloupci je rámeček „Search“. Do řádku s nápisem „Enter a tag…“ napište „tag“, což může být název hudebního žánru nebo hudební nástroj. To vše samozřejmě v anglickém jazyce. Seznam všech dostupných tagů najdete v menu „Music“ a položka „Tags“. Pod vyhledávacím řádkem můžete zatrhnout volbu, aby se vyhledávaly hudební alba s možností pro komerční využití a v následujícím řádku můžete zatrhnout, jestli tato alba můžete i měnit.

jamendoDalší problém, který si hodně lidí neuvědomuje, jsou fonty. Mnoho fontů nelze použít libovolným způsobem a je nutné ověřit jejich licenci. Jako náhradu za Microsoft fonty používám ke své spokojenosti fonty z projektu Liberation nebo LinuxLibertine. Pro různé okrasné fonty existuje mnoho webových stránek, takže není problém nějaké najít.

V našich zemích bývá často povědomí o duševním vlastnictví a licencích velmi chabé. Tímto článkem bych chtěl na problematiku upozornit a pomoci všem těm, kteří chtějí vytvářet poutavé multimediální materiály a nejsou hudebně, ani výtvarně nadaní.

Odkazy:

http://www.creativecommons.cz/
http://www.flickr.com
http://www.jamendo.com
http://www.openclipart.org
http://www.fontspace.com/red-hat-inc
http://www.linuxlibertine.org