Příručka o formátování dokumentů

Při vytváření textového dokumentu musíme vzít v úvahu i jeho vzhled a snadnou čitelnost. K tomuto účelu se využívají rozličná typografická pravidla. Chceme-li však, aby dokument působil jednotně a konzistentně, je třeba (zvláště u rozsáhlejších) používat styly.

Stylem rozumíme definici formátovacích vlastností textu a jejich aplikaci na různá odpovídající místa v dokumentu. Styly lze tvořit, upravovat a používat dle našeho uvážení. Výhoda jejich použití je zřejmá – nemusíme například nadpis druhé úrovně opakovaně formátovat, stačí mu přidělit styl; při úpravě stylu se upraví veškerý text, který je daným stylem naformátovaný atd.

Stáhněte si příručku: Styly v OpenOffice.org 3.3 (PDF, 3,4 MB)

Nepoužívání stylů představuje základní nedostatek a kromě toho, že je tvorba takového dokumentu náročnější, výsledný dokument působí značně odpudivě a nepřehledně. Pokud autor u delšího dokumentu styl nepoužije, projevuje tím svou neznalost a čirý amatérismus.

Na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole v Hradci Králové se učitelé potýkají přesně s tímto problémem. Žáci jim odevzdávají seminární práce, které vykazují všechny možné neduhy, jež se při vytváření dokumentů dělají. (Nejsou v tom ostatně osamoceni, z praxe víme, že úředníci státní správy o zásadách správného formátování dokumentů nevědí v naprosté většině případů zhola nic). Vladimír Vojta, manžel učitelky, která ve škole pracuje, se snaží studenty přesvědčit, aby své formátovací schopnosti výrazně vylepšili – dokonce pro ně sepsal příručku Styly v OpenOffice.org 3.3, kterou si můžete stáhnout.

O tom, že škola používá open source software, se můžete přesvědčit v článcích Nasazení svobodného softwaru na střední škole a Učitel na střední škole používá OpenOffice.org a je spokojen.

Příručka je ve formátu PDF a obsahuje informace o tvorbě a použití stylů odstavců, znaků, stránek a seznamů, záhlaví a zápatí, obsahu dokumentu, ale věnuje se i odkazům, odrážkám atd. Najdete v ní návod na generovaná pole např. obsah, křížové odkazy, seznam použité literatury apod., Ostatně – podívejte se sami.

Kapitola Práce se styly
pole
O číslování stránek
Kapitola o generovaných polích - Obsah, Seznam použité literatury apod.

 

Otázky pro autora Vladimíra Vojtu

Domlouval jste vznik příručky s vedením školy, nebo to byla vaše iniciativa?

Ne, byla to pouze moje osobní iniciativa a jistá snaha udělat manželčiným studentkám život trochu lehčí. Na začátek jsem dostal k ruce jednu studentku, abych si vyzkoušel, jak příručku vlastně psát, jak moc vysvětlovat a jakým způsobem pracovat s návodnými obrázky (to je třeba důvod, proč některé z nich připomínají pestrý koberec).

Je pouze otázkou, kolik procent studentek příručku četlo, kolik ji alespoň částečně pochopilo a kolik studentek příručku používá a řídí se podle ní.

Jakým způsobem jste o tématu dal studentům vědět?

Přes manželku; svým studentkám dala o příručce vědět na třídní e-mail a následně ji vyvěsila na své školní stránky.

Trvají vyučující na dodržování zásad správného formátování?

Co vím, tak ne.

Jak jsou studenti motivováni k tomu, aby tyto zásady dodržovali?

Co vím, tak nejsou, své práce odevzdávají tištěné a tam se některé stylové chyby ztratí a se zbytkem, v případě nouze, pomůže enter a mezerník.

Uplatní se u studentů spíše metoda cukru (lépe to vypadá, nebuďte amatéry), nebo biče (takové odfláknuté práce vám prostě nepřijmu)?

Řekl bych, že prioritní je obsah, pak gramatická forma textu a stylování textu kulhá někde vzadu.

I když, tvořit obsah třicetistránkové práce ručně, to dá jistě dost práce, na druhou stranu, vygenerování obsahu je otázkou cca do deseti vteřin.

Jak by podle vás mělo ve školách probíhat vzdělávání v tomto směru?

Nejsem pedagog, těžko radit, nicméně bych považoval zvládnutí a pochopení stylování dokumentu za základ, na kterém se dá stavět výuka práce s textovým editorem.

Co byste radil učitelům informatiky, jak mají k problému přistupovat?

K výuce stylů jsem se již vyjádřil v předchozí otázce, ale zcela určitě bych nedoporučoval používat styly tak, jak se k nim přistupuje v jistém kancelářském balíku ve verzi 2007 nebo 2010. Tento přístup ke stylům je cestou do pekel. Nelze přece připustit, aby se na každou prkotinu automaticky vytvořil styl – takový dokument se během chvíle stane nepřehledným a po stránce stylů nepoužitelným.

Stáhněte si příručku: Styly v OpenOffice.org 3.3 (PDF, 3,4 MB)

Styly jsou o jistém přehledu a unifikaci textu do „vzhledových šablon“, tak aby autor s málem dosáhl mnoha.

A co učitelé odborných předmětů, mají se o tyto otázky zajímat, nebo prostě nekvalitně zpracované dokumenty „přetrpět“?

Měli by se o to zajímat, bohužel jsou tací, kteří se se styly ještě také nesetkali a ti, co styly umí používat a vědí k čemu jsou, nemají čas svým žákům vysvětlovat, cože to je Nadpis1.

14 komentářů u „Příručka o formátování dokumentů“

 1. Skvělá, záslužná a náročná práce. Názorná ukázka toho, že práce ve školství (byť autor sám tam nepracuje) není práce, ale poslání. Útěchou a zadostiučiněním nejsou peníze, ale dobrý pocit z odvedené práce, její užitečnosti a víra, že to „má smysl“.

  Z kolekce mých videí pro studenty přidávám alespoň jedno. Není primárně pouze o stylech, ale snad bude k užitku: video, zdrojový text a výsledek.

 2. Pan Machači,

  nebyl byste ochoten své materiály zveřejnit prostřednictvím tohoto webu? Myslím, že je to podobně zajímavý obsah jako příručka o stylech. Rádi bychom měli alespoň rozcestník, pokud ne přímo PDF nebo podobné soubory.

  Díky za odpověď.

  • Pane Otte,
   bez problému vše poskytuji. Vše, co na webu naleznete, je Vám k dispozici – s materiály naložte dle vlastního uvážení. Ostatně, dělám to pro studenty, ne pro sebe 🙂

   Pouze chci upozornit, že tyto materiály mám pouze k doplnění výuky, není to v žádném případě ucelený materiál vhodný pro samouky. Web je zatím alfa verze, dle času ho postupně doplňuji (např. chybí sekce o Calcu, tu plánuji zprovoznit do října).

   Budete-li mít nějaký dotaz, neváhejte napsat.
   S pozdravem Machač

   P.S. Gratuluji k tomuto webu. Je to chválihodný počin, ostatně jako vše, co společnost Liberix v čele s Vámi provozuje (vše bedlivě sleduji). Jen tak dál.

   • Skvělé, moc děkujeme za pochvalu i za poskytnuté materiály. Kolegyně se tomu bude věnovat a napíše Vám. Rádi bychom všem aktivním tvůrcům poskytli možnost materiály publikovat, tohle je úplně ideální.

    Děkujeme.

 3. No to je úžasné. Na něco podobného jsem čekal několik let. Jsem rád, že to konečně někdo zpracoval. Uvažujete o zveřejnění na vašich stránkách?

 4. Stáhnout ji lze, odkazy jsem vylepšil. Díky za upozornění.

 5. Dovolil bych si upozornit pana Vojtu na překlep na straně 16 v kapitole 3.5.4, kde je popisována záložka „Umístění“, ale v nadpisu, textu i popisku obrázku je „Umístnění“.
  Jinak přidávám chválu za záslužný počin – konečně si v tom udělám jasno i já.

 6. –> Petras Děkuji za upozornění, těch „umístnění“ bylo v celém textu víc, ale další verze bude již bez této chyby. 🙂

 7. Mam takovy dotaz, ktery zni jako neprijemny – nehodlam prudit, prirucka je dobra a diky za ni.
  Zda se mi to nebo jsou fonty v prirucce takove „kostrbate“ nevyhlazene? Prohlizim v Acrobat Readru X.
  Jeste jednou se omlouvam za „pohled na zuby darovaneho kone“.

 8. Když jsem před dvěma lety dostal za úkol sepsat tento článek a dostal k tomu dílo pana Vojty, úchvátilo mě natolik, že jsem ho měl během chviličky hotový. A to jsem nebyl nějaký neznalec stylů a formátování dokumentů.

  Řekl bych, že to je taky určitá známka kvality 😉

Komentáře nejsou povoleny.