Oxford Project Interactive v Linuxu

K učebnicím Project3, které používáme na naší škole, nabízí Oxford University Press i sadu interaktivních cvičení.

Tyto cvičení jsou na 10 CD a jsou určeny pro operační systém Windows. Díky zvolené technologii (Adobe flash) je však možné je po snadné úpravě používat v operačním systému Linux. Následující návod je pro distribuci Ubuntu, neměl by však být problém s použitím v libovolné distribuci.

Jmenované výukové materiály lze zakoupit na stránkách Oxford university press http://www.oup.cz

Návod k zprovoznění:

1. Obsah každého CD zkopírujeme na školní server do sdílené složky přístupné ze stanic pouze pro čtení (v našem případě NFS svazek na linuxovém serveru /disky/aplikace). Pro každé CD si vytvoříme samostatnou složku podle následujícího seznamu. Pokud nemáte server s NFS sdílením můžete tento software nakopírovat na všechny potřebné počítače samostatně.

 

Sada Project3 Interactive Whiteboard Resources – iTools, která se zakoupí jako multilicence pro školu:

  • Project_3_1
  • Project_3_2
  • Project_3_3
  • Project_3_4
  • Project_3_5

Sada Project3 Interactive, která je zdarma ke každé zakoupené učebnici:

  • Project_3_I1
  • Project_3_I2
  • Project_3_I3
  • Project_3_I4
  • Project_3_I5

2. Stáhneme ze stránek Adobe program flashplayer projector (standalone verzi) pro náš operační systém a uložíme ho do složky player ve stejné úrovni jako složky Project (v našem případě /disky/aplikace/player).

http://www.adobe.com/support/flashplayer/downloads.html#fp11

Konkrétně: Download the Linux Flash Player 11.0 Projector (TAR.GZ, 5.29MB)

3. Připravíme si spouštěcí skript do každé složky, např. /disky/aplikace/Project_3_1/project_3_1.sh

#! /bin/sh
cd /disky/aplikace/Project_3_1
../player/flashplayer ./shell.swf

4. Nakopírujeme ikony ve formátu png do jednotlivých složek

5. Vytvoříme spouštěče jednotlivých aplikací a umístíme je na vhodné místo pro uživatele, např. sdílená složka /disky/aplikace/Desktop/Výukové aplikace, na kterou je vytvořen symbolický odkaz z plochy každého uživatele.

Ukázka spouštěče pro /disky/aplikace/Desktop/Výukové aplikace/Angličtina/project_3_1.desktop

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Exec=/disky/aplikace/Project_3_1/project_3_1.sh
Comment=Oxford Project Third edition 3
Icon=/disky/aplikace/Project_3_3/pr3.png
Name=Oxford Project3 iTools 3