Výuka psaní v textovém editoru pomocí LibreOffice 1.

V rámci projektu EU peníze školám tvoříme na naší škole digitální učební materiály. Jedna ze sad je určena pro výuku práce v textovém editoru (i prezentačním nástroji).

Volba LibreOffice byla jasná – cena a licence. Všichni pedagogové na škole mají nainstalovaný LibreOffice na svých počítačích, a tak část DUMů je také tvořena pomocí LibreOffice. Většina dokumentů ve škole včetně ŠVP je rovněž tvořena pomocí LibreOffice. Nakonec tedy vznikla potřeba vytvořit sadu materiálů pro výuku žáků. První čtyři materiály jsou součástí tohoto příspěvku. Zbytek materiálů budu vkládat  po ověření ve výuce, vždy několik v jednom příspěvku.

Pro koho jsou materiály určeny?

Pro žáky na 2. stupni ZŠ (nejlépe 7. nebo vyšší třída), kteří mají zkušenosti s psaním v textovém editoru na úrovni úplného začátečníka, třeba z povinné informatiky na 1. stupni (materiály ověřujeme právě v 7. třídě). Jeden materiál je určen pro jeden vyučovací blok (jedna až dvě hodiny). Pokud máte k dispozici pouze jednu hodinu, je někdy nutné materiál zkrátit.

Jaký je cíl?

Žák by měl být schopen napsat seminární práci bez typografických prohřešků, včetně citace zdroje, vložení nutné grafiky, tabulek a seznamů. Také by měl být schopen vytvořit jednoduchou prezentaci včetně grafiky. Vzhledem k zaměření na 2. stupeň ZŠ a tvorbě relativně krátkých dokumentů se nebudeme zabývat styly.

Každý materiál je tvořen úvodní prezentací a pracovním listem (vyskytnou se však i výjimky). Obojí je žákům k dispozici i mimo výuku.

Vzhledem k tomu, že část těchto materiálů nebyla ověřena, zabývám se danou problematikou relativně krátce a toto je můj úplně první příspěvek, uvítám jakékoliv postřehy nebo opravy jednotlivých materiálů.

Témata jednotlivých materiálů

 • Kancelářské balíky, orientace v prostředí LibreOffice
 1. Prezentace
 2. Pracovní list
 • Písmo
 1. Prezentace
 2. Pracovní list
 • Typografická pravidla  1
 1. Prezentace
 2. Pracovní list
 • Typografická pravidla  2
 1. Prezentace
 2. Pracovní list

 

2 komentáře u „Výuka psaní v textovém editoru pomocí LibreOffice 1.“

 1. Pěkné, část týkající se typografických pravidel je přínosná i pro mě, vše je hezky shrnuté ve 2 krátkých prezentacích. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.